
Brake Pad Dimensions:
| Manufacturer | CL Brakes |
| Part Number | 4032T15RC5 |
| Pad Width | 122.0mm |
| Pad Height | 45.0mm |
| Radial Depth | 40.3mm |
| Thickness | 15.5mm |
| Compound | RC6 |
| Barcode |
Cross References:
| Carbon Lorraine | 4032 |
| Ferodo Racing | FCP850 |
| Mintex | MDB1572 |
| Performance Friction | 0396.XX |
Compatiable Calipers:
| AP Racing |
|---|
Applications:
| Make | Model | Year |
|---|---|---|
| BMW | E30 M3 2.3 | 1986-1991 |
| BMW | E30 M3 EVO I | 1987-1988 |
| BMW | E30 M3 EVO II | 1988-1989 |
| BMW | E30 M3 2.5 Sport Evolution | 1990-1991 |
| BMW | E36 M3 3.0 | 1992-1995 |
| BMW | E36 M3 3.2 | 1995-1999 |
| BMW | E34 M5 3.5 | 1988-1992 |
| BMW | E34 M5 3.8 | 1992-1994 |
| BMW | Z3 2.8 Roadster | 1997-2000 |
| BMW | Z3 2.8 Coupe | 1998-2000 |
| BMW | Z3 3.0i Roadster | 2000-2002 |
| BMW | Z3 3.0i Coupe | 2000-2002 |
| BMW | Z3 M 3.2 Roadster | 1997-2002 |
| BMW | Z3 M 3.2 Coupe | 1998-2002 |