
CP9440 - Forged Two-piece 4 Piston Caliper
Typical Applications:
- Budget, general competition use
- Single make race series
- Modified Ford Escort MKII
Features:
- Benefits from a radical asymmetric design concept
- Superior dynamic performance
- Increased stiffness
- Forged, two piece aluminium alloy body
- Radial mount, 152.0mm x 44.0mm centres
- Suits Ø304 - Ø330mm x 28 mm brake disc
- Stainless steel Pistons
- High temperature seals
- 4lb Anti-knockback springs fitted
- Stainless Steel wear plates
- Smaller bore version for rear applications is available
Part Numbers:
CP9440 Front Caliper
- Right - CP9440-2S4L
- Left - CP9440-3S4L
Technical Specifications:
| Piston Sizes | Ø36.0mm x2 Ø41.3mm x2 |
| Piston Area | 47.12 cm³ |
| Disc Diameter | Max - Ø330mm Min - Ø304mm |
| Disc Thickess | 28.00mm |
| Weight (no pads) | 2.16 Kg |
| Hydraulic Threads | M10x1.0 |
| Mounting Type | Radial |
| Mounting Centres | 152.00mm |
| Mounting Offset | 44.00mm |
| Mounting Hole | Ø12.17 - 12.27mm |
| 'PL' Dimension | 57.80mm |
| Bleed Screw Tightening Torque | 17Nm |
Spare Parts
| Pistons | Ø36.0mm - CP9440-107 Ø41.3mm - CP9440-106 |
| Seal Repair Kit | CP8518-HK |
| Pad Retainer | Tube - CP9440-110 x2 |
| Pad Retainer Bolt | CP3796-121ST |
| Wear Plates | RH - CP9440-108 LH - CP9440-109 Bolt - CP9440-116 x4 |
| Anti-knockback Springs | CP6518-4LBLL |
| Bleed Screw | CP3880-1 |
| Bleed Screw Cap | CP2494-177 |
Brake Pads
| Pad Shape |
CP3215D50![]() |
| Pad Area | 57.4cm² |
| Pad Depth | 50.3mm |
| Thickness | 16.8mm |
| Brand | AP Racing | |
|---|---|---|
| Option | SKU | Barcode |
| Ø36.0mm x2 & Ø41.3mm x2 / Right Hand | CP9440-2S4L | |
| Ø36.0mm x2 & Ø41.3mm x2 / Left Hand | CP9440-3S4L | |
