
Brake Pad Dimensions:
| Manufacturer | Ferodo |
| Part Number | FDS173 |
| Pad Width | 100.0mm |
| Pad Height | 59.0mm |
| Radial Depth | 43.9mm |
| Thickness | 15.5mm |
| Compound | DS Performance |
| Barcode | 5016687312973 |
Cross References:
| Ferodo Racing | FDS173 |
| Mintex | MDB1141 |
Compatiable Calipers:
| AP Racing |
|---|
Applications:
| Make | Model | Year |
|---|---|---|
| Daewoo | Nexia 1.5 | 1995-1997 |
| Daewoo | Nexia 1.5 | 1995-1997 |
| Daewoo | Nexia 1.5 | 1995-1997 |
| Daewoo | Nexia 1.5 16V | 1995-1997 |