
Brake Pad Dimensions:
| Manufacturer | Ferodo |
| Part Number | FDS167 |
| Pad Width | 78.1mm |
| Pad Height | 67.0mm |
| Radial Depth | 52.0mm |
| Thickness | 15.4mm |
| Compound | DS Performance |
| Barcode | 5016687312874 |
Cross References:
| Ferodo Racing | FDS167 |
| Mintex | MGB633 |
Compatiable Calipers:
| AP Racing |
|---|
Applications:
| Make | Model | Year |
|---|---|---|
| Ford | Capri | 1978-1985 |
| Ford | Capri | 1978-1987 |
| Ford | Capri | 1978-1985 |
| Ford | Capri | 1978-1985 |
| Ford | Capri | 1978-1985 |
| Ford | Capri | 1979-1985 |
| Ford | Capri | 1982-1987 |
| Ford | Capri | 1981-1987 |
| Ford | Capri | 1978-1981 |
| Ford | Cortina | 1979-1982 |
| Ford | Cortina | 1979-1982 |
| Ford | Cortina | 1979-1982 |
| Ford | Cortina | 1979-1982 |
| Ford | Granada | 1977-1981 |
| Ford | Granada | 1977-1979 |
| Ford | Granada | 1977-1985 |
| Ford | Granada | 1977-1985 |
| Ford | Granada | 1981-1985 |
| Ford | Granada | 1977-1979 |
| Ford | Granada | 1979-1985 |
| Ford | Granada | 1981-1985 |
| Ford | Granada | 1981-1985 |
| Ford | Granada | 1977-1982 |
| Ford | Granada | 1977-1981 |
| Ford | Granada | 1977-1982 |
| Ford | Granada | 1977-1985 |
| Ford | Granada | 1977-1985 |
| Ford | Granada | 1977-1985 |
| Ford | Granada | 1977-1985 |
| Ford | Granada | 1977-1982 |
| Ford | Granada | 1977-1979 |
| Ford | Granada | 1979-1985 |
| Ford | Granada | 1981-1985 |
| Hyundai | Stellar | 1983-1986 |
| Hyundai | Stellar | 1983-1991 |
| Lotus | Eclat | 1980-1986 |
| Lotus | Elan | 1972-1975 |
| Morgan | Plus Eight | 1968-1986 |