
330mm x 28.0mm Brake Disc Dimensions
| Outside Diameter | 330mm |
| Thickness | 28.0mm |
| Mounting P.C.D | 203.2mm |
| Mounting Type | Floating - 12 Bobbins |
| Eye Diameter | 230.0mm |
| Inside Flange Diameter | 178.0mm |
| Mounting Flange Thickness | 6.3mm |
| Max Pad Depth | 50.0mm |
| No. of Vanes | 48 |
| Air Gap | 14.0mm |
| Face Types Available | G8 - Grooved (Straight Forward) |
| Disc Handing |
Right-Hand Side Left-Hand Side |
| Brand | AP Racing | |
|---|---|---|
| Option | SKU | Barcode |
| G8 - Grooved (Straight Forward) / Right-Hand Side | CP3580-2900G8 | |
| G8 - Grooved (Straight Forward) / Left-Hand Side | CP3580-2901G8 | |