
304mm x 28.0mm Brake Disc Dimensions
| Outside Diameter | 304mm |
| Thickness | 28.0mm |
| Mounting P.C.D | 177.8mm |
| Mounting Type | Bolted - 12 Bolt |
| Eye Diameter | 203.2mm |
| Inside Flange Diameter | 164.0mm |
| Mounting Flange Thickness | 5.6mm |
| Max Pad Depth | 48.0mm |
| No. of Vanes | 48 |
| Air Gap | 14.0mm |
| Face Types Available |
G4 - Grooved (Straight Forward) GA - 'J' Hook Design |
| Disc Handing |
Right-Hand Side Left-Hand Side |
| Brand | AP Racing | |
|---|---|---|
| Option | SKU | Barcode |
| G4 - Grooved (Straight Forward) / Right-Hand Side | CP3580-2572G4 | |
| G4 - Grooved (Straight Forward) / Left-Hand Side | CP3580-2573G4 | |
| GA - 'J' Hook Design / Right-Hand Side | CP3580-2572GA | |
| GA - 'J' Hook Design / Left-Hand Side | CP3580-2573GA | |