
330mm x 28.0mm Brake Disc Dimensions
| Outside Diameter | 330mm |
| Thickness | 28.0mm |
| Mounting P.C.D | 203.2mm |
| Mounting Type | Bolted - 12 Bolt |
| Eye Diameter | 230.0mm |
| Inside Flange Diameter | 190.0mm |
| Mounting Flange Thickness | 5.6mm |
| Max Pad Depth | 50.0mm |
| No. of Vanes | 48 |
| Air Gap | 14.0mm |
| Face Types Available |
RD - Radiused Drilled G8 - Grooved (Straight Forward) CG8 - Curved Grooves (Backward Facing) |
| Disc Handing |
Right-Hand Side Left-Hand Side |
| Brand | AP Racing | |
|---|---|---|
| Option | SKU | Barcode |
| RD - Radiused Drilled / Right-Hand Side | CP3580-2898RD | |
| RD - Radiused Drilled / Left-Hand Side | CP3580-2899RD | |
| G8 - Grooved (Straight Forward) / Right-Hand Side | CP3580-2898G8 | |
| G8 - Grooved (Straight Forward) / Left-Hand Side | CP3580-2899G8 | |
| CG8 - Curved Grooves (Backward Facing) / Right-Hand Side | CP3580-2898CG8 | |
| CG8 - Curved Grooves (Backward Facing) / Left-Hand Side | CP3580-2899CG8 | |