
330mm x 32.0mm Brake Disc Dimensions
| Outside Diameter | 330mm |
| Thickness | 32.0mm |
| Mounting P.C.D | 203.2mm |
| Mounting Type | Bolted - 12 Bolt |
| Eye Diameter | 227.4mm |
| Inside Flange Diameter | 190.0mm |
| Mounting Flange Thickness | 6.6mm |
| Max Pad Depth | 51.0mm |
| No. of Vanes | 30 |
| Air Gap | 15.5mm |
| Face Types Available | CG8 - Curved Grooves (Backward Facing) |
| Disc Handing |
Right-Hand Side Left-Hand Side |
| Brand | AP Racing | |
|---|---|---|
| Option | SKU | Barcode |
| CG8 - Curved Grooves (Backward Facing) / Right-Hand Side | CP5000-206CG8 | |
| CG8 - Curved Grooves (Backward Facing) / Left-Hand Side | CP5000-207CG8 | |