
330mm x 32.0mm Brake Disc Dimensions
| Outside Diameter | 330mm |
| Thickness | 32.0mm |
| Mounting P.C.D | 203.2mm |
| Mounting Type | Floating - 12 Bobbins |
| Eye Diameter | 227.0mm |
| Inside Flange Diameter | 178.0mm |
| Mounting Flange Thickness | 5.6mm |
| Max Pad Depth | 51.0mm |
| No. of Vanes | 48 |
| Air Gap | 19.5mm |
| Face Types Available |
CG8 - Curved Grooves (Backward Facing) GA - 'J' Hook Design |
| Disc Handing |
Right-Hand Side Left-Hand Side |
| Brand | AP Racing | |
|---|---|---|
| Option | SKU | Barcode |
| CG8 - Curved Grooves (Backward Facing) / Right-Hand Side | CP3581-1130CG8 | |
| CG8 - Curved Grooves (Backward Facing) / Left-Hand Side | CP3581-1131CG8 | |
| GA - 'J' Hook Design / Right-Hand Side | CP3581-1130GA | |
| GA - 'J' Hook Design / Left-Hand Side | CP3581-1131GA | |