
356mm x 28.0mm Brake Disc Dimensions
| Outside Diameter | 356mm |
| Thickness | 28.0mm |
| Mounting P.C.D | 240.0mm |
| Mounting Type | Bolted - 12 Bolt |
| Eye Diameter | 252.6mm |
| Inside Flange Diameter | 220.0mm |
| Mounting Flange Thickness | 5.0mm |
| Max Pad Depth | 51.0mm |
| No. of Vanes | 48 |
| Air Gap | 16.5mm |
| Face Types Available | CG8 - Curved Grooves (Backward Facing) |
| Disc Handing |
Right-Hand Side Left-Hand Side |
| Brand | AP Racing | |
|---|---|---|
| Option | SKU | Barcode |
| CG8 - Curved Grooves (Backward Facing) / Right-Hand Side | CP3781-2142CG8 | |
| CG8 - Curved Grooves (Backward Facing) / Left-Hand Side | CP3781-2143CG8 | |