
356mm x 32.0mm Brake Disc Dimensions
| Outside Diameter | 356mm |
| Thickness | 32.0mm |
| Mounting P.C.D | 228.6mm |
| Mounting Type | Bolted - 12 Bolt |
| Eye Diameter | 251.0mm |
| Inside Flange Diameter | 214.0mm |
| Mounting Flange Thickness | 5.3mm |
| Max Pad Depth | 51.0mm |
| No. of Vanes | 48 |
| Air Gap | 19.5mm |
| Face Types Available | CG8 - Curved Grooves (Backward Facing) |
| Disc Handing |
Right-Hand Side Left-Hand Side |
| Brand | AP Racing | |
|---|---|---|
| Option | SKU | Barcode |
| CG8 - Curved Grooves (Backward Facing) / Right-Hand Side | CP5000-218CG8 | |
| CG8 - Curved Grooves (Backward Facing) / Left-Hand Side | CP5000-219CG8 | |