
356mm x 32.0mm Brake Disc Dimensions
| Outside Diameter | 356mm |
| Thickness | 32.0mm |
| Mounting P.C.D | 228.6mm |
| Mounting Type | Bolted - 12 Bolt |
| Eye Diameter | 244.8mm |
| Inside Flange Diameter | 211.5mm |
| Mounting Flange Thickness | 6.5mm |
| Max Pad Depth | 51.0mm |
| No. of Vanes | 72 |
| Air Gap | 17.0mm |
| Face Types Available | G8 - Grooved (Straight Forward) |
| Disc Handing |
Right-Hand Side Left-Hand Side |
| Brand | AP Racing | |
|---|---|---|
| Option | SKU | Barcode |
| G8 - Grooved (Straight Forward) / Right-Hand Side | CP7177-110G8 | |
| G8 - Grooved (Straight Forward) / Left-Hand Side | CP7177-111G8 | |